Cięcia to prosta droga do słodkich, pysznych owoców ze zdrowych, silnych drzew. Jak się za to zabrać? Przeczytaj!
Jeśli drzewo jest zaniedbane, a jego korona mocno zbita, światło słonecznie nie ma szansy dotrzeć w jej głąb. Skutek? Małe, twarde owoce, często robaczywe w środku. Jak temu zapobiec? Odpowiedź jest prosta dokonać cięć prześwietlających. Oto poradnik z którego dowiesz się, jak krok po kroku zrewitalizować swoje drzewa owocowe.
Kiedy przycinać?
Wybór właściwego terminu cięcia drzew owocowych, nie jest do końca łatwą sprawą. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe takie jak temperatura, ilość słońca i wilgotność. Na pewno pomocne będzie śledzenie prognozy pogody i to na kilka dni na przód. Do zabiegu odmładzania wybierz dzień ciepły, bezwietrzny, suchy i słoneczny. Upewnij się także, że taka pogoda utrzyma się chociaż do następnego dnia, ponieważ osłabione po cięciu gałęzie są podatne na przemarzanie i choroby, zwłaszcza te grzybowe i bakteryjne przenoszone z wiatrem lub wodą.
Rośliny mrozodporne możesz przycinać od lutego do marca, kiedy tylko minie ryzyko wystąpienia dużych mrozów, w dniach z dodatnią temperaturą. Dokonaj tego zabiegu na wieloletnich gruszach i jabłoniach. Od marca do połowy kwietnia możesz przeprowadzić ten odmładzanie późnych odmian śliw.
Na cięcia bardziej wrażliwych gatunków takich jak brzoskwinie, morele czy nektarynki zaczekaj do kwietnia, kiedy temperatury będą wyższe.
W przypadku najwrażliwszych drzew podatnych na przykład na raka bakteryjnego możesz odłożyć odmładzanie aż do lipca. Wiśnie i czereśnie przycina się po zbiorach, wtedy także konieczne jest usuwanie wilków czyli młodych pędów, rosnących pionowo do góry lub do środka korony.
Jak przycinać?
Cięcia prześwietlające mają na celu wpuszczenie światła słonecznego do środka korony. W pierwszej kolejności usuń gałązki chore i połamane. W podobny sposób postępuj z konarami. Następnie wytnij pędy, które się krzyżują lub rosną do środka korony.
Jest kilka istotnych zasad, które powinieneś zastosować przy cięciu pędów:
- Młode pędy tnij ukośnie na wysokości około 5 mm nad pąkiem liściowym czyli tak zwanym oczkiem.
- Cięcie powinno być wykonane skośnie, tak aby najwyższy punkt znajdował się nad oczkiem.
- Pozostaw oczko, które jest zwrócone na zewnątrz korony. W ten sposób pęd, który z niego wybije będzie rósł we właściwym kierunku.
- Po cięciach zabezpiecz rany maścią ze środkiem grzybobójczym
W przypadku grubszych konarów kieruj się tymi zasadami:
- Zlokalizuj krawędź kory (znajduje się wierzchu gałęzi) oraz obrączkę czyli zgrubienie na dole, w miejscu gdzie konar łączy się z pniem.
- Cięcie wykonujemy je w 3 etapach. Pierwszy etap to cięcie u dołu gałęzi kilkanaście cm od miejsca docelowego. Drugi etap to cięcie od góry. Trzeci natomiast obejmuje cięcie na tak zwaną “obrączkę” czyli w miejscu gdzie gałąź się zwęża.
- Tnij zawsze pod kątem ostrym.
- Po cięciach podobnie zabezpiecz miejsca maścią ogrodniczą.
Czym przycinać?
Wybór odpowiednich narzędzi to sprawa kluczowa. Powinny być odpowiednio ostre, czyste i odpowiednio dobrane.
Zbyt tępe ostrza mogą uszkodzić wrażliwe tkanki roślin. Zmiażdżenie i naderwane to najczęstsza przyczyna zasychania pędów, a także najróżniejszych infekcji bakteryjnych lub grzybowych.
Niedomyte narzędzia także mogą zainfekować drzewo. Dlatego zanim zabierzesz się do pracy umyj dokładnie ostrza i zdezynfekuj je alkoholem.
Trzecia kwestia to dobór właściwych narzędzi. Do cięcia cieńszych gałązek wybierz sekator akumulatorowy z wysięgnikiem SPH 900 AE narzędzie wyposażone w praktyczny wysięgnik, dzięki któremu zostawisz drabinę w garażu. Sprawdzi się świetnie w przypadku cięć prześwietlających.
W przypadku większych gałęzi potrzebne może być mocniejsze narzędzie. Tu z pomocą przyjdzie pilarka akumulatorowa z wysięgnikiem SPS 700 AE, która tnie na wysokości do 2,70 m (razem z wysokością operatora pozwala osiągnąć do ok 4m). Napędzana jest potężnym akumulatorem 48 V 4 Ah i silnikiem 450 W a 25 cm listwa tnąca SPS 700 gładko przecina liście przez 30 minut na jednym ładowaniu!
Cięcia drzew mają na celu wpuszczenie światła do środka korony. Ten zabieg zapewni Ci obfite zbiory, duże i słodkie owoce, a przede wszystkim zdrowe drzewa. Mamy nadzieję, że już wiesz kiedy ciąć drzewka owocowe, jak to zrobić i jakich narzędzi użyć. Po odpowiednie urządzenia ogrodnicze, które najlepiej sprawdzą się w sezonie ogrodniczym wpadnij na stiga.pl.